Cudze chwalicie, swego nie znacie… - piękno naszej małej ojczyzny
Treść
Uczniowie klas VI-VIII w dniu 17.10.2024 r. wzięli udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Wąwozu Homole. Zapoczątkowała ją wizyta w gościnnym Muzeum Przyrodniczym Pienińskiego Parku Narodowego, w którym wszyscy podziwiali wystawę pt. „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin – dlaczego i jak go chronimy”.
Zapoznawszy się z ciekawymi informacjami obejmującymi kulturę i tradycję rodzimego regionu, uczniowie mieli okazję porywalizować w konkursie wiedzy dotyczącym oglądanych eksponatów, zwiedzanych miejsc, zjawisk przyrodniczych, a zatem w praktyce wykorzystać zdobyte informacje. Ponadto obejrzeli film edukacyjny w większości poświęcony wymierającemu w Polsce gatunkowi motyla – Niepylakowi apollo. To dzięki pomocy człowieka odtwarzana jest jego populacja. W wyniku podjętych działań dojrzałymi motylami można - w odpowiednich miesiącach - zachwycać się właśnie w Homolach.
Skapany w słońcu Wąwóz Homole, którego pięknem mogliśmy się upajać, to najpiękniejszy skalisty jar wycięty przez potok Kamionka w wapiennych skałach Małych Pienin. Dodatkowo przyozdobiony gamą różnokolorowych liści zachwycał zarówno urozmaiconą rzeźbą terenu, jak i budową geologiczną. Niewątpliwie pobyt w swoistym sanktuarium przyrody – jakim jest obecnie rezerwat „Wąwóz Homole” - to źródło niezapomnianych wrażeń estetycznych. Jednocześnie przebywanie w tym niezwykłym zakątku dostarcza cennej wiedzy na temat urozmaiconej fauny i flory, w tym gatunków reliktowych, obiektów unikatowych, a także gatunków objętych ochroną.
Kolejny raz okazało się, że warto doceniać to, co bliskie, bowiem atrakcyjny o każdej porze roku teren pozwala wyeliminować stres. Obcowanie z przyrodą relaksuje, uwrażliwia i sprawia, że stajemy się bardziej uważni, bardziej cierpliwi, znacznie spokojniejsi, czego mogliśmy sami doświadczyć. Dążymy do poznania odległych krańców świata, a zapominamy o bogactwie lokalnej przestrzeni, która oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy i bezcenne doznania.