KLASY IV, V, VI i VII W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM
Treść
26 października 2023 roku uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę turystyczno-edukacyjną do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Podziwianie urokliwej Doliny Prądnika zapoczątkowało zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale położonego przy drodze wiodącej do Ojcowa. Nieopodal imponująco prężyła się Maczuga Herkulesa – jedna z licznych na tym terenie niezwykłych form skalnych – z widocznym na szczycie krzyżem. Była tu też możliwość wykonania malowniczych zdjęć.
Kolejne obowiązkowe do zobaczenia na tym terenie miejsce dotyczyło zbudowanej z wapieni Bramy Krakowskiej, której kolumny nieustannie się do siebie przybliżają. Inna lokalna legenda głosi, że jej zamknięcie będzie zapowiedzią końca świata. Obok przeniesione zostało Źródełko Miłości. Można się z niego napić krystalicznie czystej wody, która spowodowała niegdyś ożywienie uczuć między dwojgiem zakochanych.
Ostatni punkt programu obejmował wejście do Jaskini Łokietka na Chełmowej Górze - najdłuższej z jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, powstałej wskutek wyżłobienia przez wodę. Grota składa się z kilku sal i korytarzy o długości 320 metrów. Zgodnie z ludowymi podaniami stanowiła legendarne miejsce schronienia przyszłego króla Polski Władysława Łokietka, który ukrywał się tu ponoć przed swoim rywalem w walce o polską koronę. Według tradycji wejście do jaskini zasłaniała pajęcza sieć, a księcia spuszczono do niej po linie, dzięki czemu udało się zmylić żołnierzy czeskiego króla Wacława II, ścigających Władysława. Na pamiątkę jego pobytu poszczególne komory jaskini nazwano, jak na siedzibę króla przystało: Rycerską, Sypialnią i Kuchnią. Obecnie w grocie znajdują schronienie różne gatunki nietoperzy.
Poza nadzwyczajnymi widokami, które pobudzały wyobraźnię, wizyta w Ojcowskim Parku Narodowym stała się okazją do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i historycznej, a przede wszystkim do integracji i wymiany wrażeń między jej uczestnikami.