Przejdź do treści
Slider_1
Slider_2
Silwer_4
Przejdź do stopki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Treść

         W roku 2022/23 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasz oddział przedszkolny znalazł się w gronie placówek, które otrzymały wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych i realizację działań promujących czytelnictwo. Dzięki temu szkolny księgozbiór, oraz utworzony kącik czytelniczy w oddziale przedszkolnym wzbogacił się o 120 pozycji wydawniczych. Wśród nich znalazła się  literatura o tematyce ekologicznej, a także wiele bajek terapeutycznych wprowadzających dzieci w świat emocji.

Dzieci z oddziału przedszkolnego chętnie biorą udział w organizowanych wydarzeniach   promujących czytelnictwo. Do tej pory udało nam się zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć tj. :

- spotkanie wychowawcy oddziału przedszkolnego z rodzicami na temat „Wpływu czytania książek dzieciom na ich rozwój”, które odbyło się dnia 29.11.2022. Pedagogizacja rodziców miała na cel przedstawienie, jak ważne jest czytanie książek małym dzieciom. 

- następnym krokiem były zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książek zakupionych w ramach programu, w celu zapoznania dzieci z nowymi książkami, oraz przygotowanie przez nich plakatów promujących książki wśród innych dzieci w szkole na temat „Najciekawsza książka jaką znam”. W tym celu dn. 14.12 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie  ze starszymi kolegami i koleżankami z klasy IV namalowały plakaty przedstawiające bohaterów z nowo zakupionych książek.  Wśród prac można było zobaczyć takich bohaterów jak: „Świnka Pepa”, „Marysia”, „Misia Pracusia”.  Wykonane wspólnie prace zostały umieszczone na gazetce szkolnej.

- zorganizowano konkurs plastyczny przez bibliotekarza szkolnego. Zadaniem konkursu było wykonanie  „Projektu okładki do ulubionej książki”.  Na konkurs wpłynęło 10 prac.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 01.03.2023.

I miejsce- Pola Sysło

II miejsce- Ania Klimek

III miejsce -Igor Lorek, Wiktoria Kotlarz

Wyróżnienie : Łucja Kotlarz, Aleksandra Kotlarz, Sebastian Lorek, Emilka Kotlarz, Sebastian Olszak, Szymon Popardowski.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody książkowe.

- zaplanowano również działania, które wskazują na współdziałanie ze środowiskiem lokalnym w tym z Biblioteką Publiczną dla dzieci i młodzieży w Podegrodziu, gdzie dn. 02.03 2023 r. wychowawca wspólnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego udali się na umówione spotkanie w ramach „Dni książki i prasy”. Podczas pobytu dzieci:

  • poznały pracę bibliotekarza,
  • uczestniczyły w warsztatach o charakterze edukacyjno-czytelniczym, zorganizowanych przez panią bibliotekarkę,
  • zachęcane były do szanowania książek, poprzez wypożyczanie pozycji czytelniczych,
  • brały udział w zajęciach plastyczno – technicznych,

- brały udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” z wykorzystaniem książek zakupionych w ramach NPRCz – zaproszenie pani bibliotekarki pracującej  w szkolnej bibliotece do wspólnego czytania dzieciom.

- na co dzień prowadzone są  zajęcia wdrażające do kulturalnego zachowania. Czytanie książeczek na temat dobrych manier, odgrywanie scenek związanych z tym tematem.

- realizacja zajęć z zakresu praw dziecka w oparciu o zakupione książki.

-„Popołudniowe czytanki” – codzienne czytanie bajki przez wychowawcę, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu.

  - wzajemna wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo w placówkach wychowania przedszkolnego naszej gminy. Udział w konkursach i imprezach proponowanych przez bibliotekę publiczną i inne placówki wychowania przedszkolnego naszej gminy.

Program jest kontynuowany w br. roku szkolnym 2022/2023 zgodnie z założeniami znajdującymi się w rocznym planie pracy. Przed nami jeszcze kilka ciekawych wydarzeń czytelniczych. Mamy już zaplanowane między innymi:

- przygotowanie dzieci do udziału w uroczystości tj. apel promujący, podczas którego dzieci zaprezentują przedstawienie teatralne pt. „Spotkanie z bohaterami ulubionych bajek”,

- udział w konkursie recytatorskim o tematyce wiosennej,

- wykorzystanie literatury do ukazania dzieciom wartości promujących: dobro, przyjaźń, szacunek.

     Dzięki realizacji programu zdecydowanie wśród naszych dzieci wzrosło zainteresowanie literaturą dziecięcą. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Księgozbiór został wzbogacony o aktualne nowości wydawnicze. Wzmocniła się współpraca z rodzicami, zostali oni włączeni w realizację programu poprzez udział w akcjach, uroczystościach oraz korzystanie z biblioteki przedszkolnej. Nowości zakupione do oddziału przedszkolnego to atrakcyjne książki, które dostarczają małym czytelnikom radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudzają zainteresowania. Rozmowy na temat przeczytanych bajek  i opowiadań dają możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjują różne nowe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Program otworzył możliwości do innowacyjnych działań w bibliotece i w przedszkolu.

82342