Wycieczka do Muszyny i Krynicy Zdroju z Projektu ''Super Szkoły Gminy Podegrodzie''
Treść
28.10.2022 r. piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły z klasy pierwszej i drugiej wraz z nauczycielem i panią pilot udała się na wycieczkę w ramach projektu p.n.: „Super Szkoły w Gminie Podegrodzie”.
Pierwszym punktem wycieczki był zwiedzanie Ogrodów Sensorycznych oraz Ogrodów Baśni i Legend w Muszynie. Uczniowie mogli podziwiać piękno jesiennego krajobrazu, podziwiać zwierzęta oraz nowo poznane gatunki ptaków.
Ogrody podzielone są na osiem stref. W strefie zdrowia uczniowie mogli skorzystać z różnorodnych ćwiczeń na świeżym powietrzu, w strefie zapachu rośliny dobrane były w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a zapachy pobudzały wyobraźnię u dzieci. Dzięki strefie dźwięku uczniowie słuchali szumu drzew, szmeru wody ze strumienia, strefa zapachowo – dotykowa pobudzała u uczniów zmysł dotyku i węchu, dzięki roślinom o różnorodnej fakturze, czy zapachu. W strefie smaku uczniowie oglądali krzewy i drzewa owocowe. Oprócz ich podziwiania w czasie owocobrania można skosztować smaku owoców – czereśni, porzeczek, malin, jabłek, owoców aronii, orzechów leszczyny. Strefa wzroku przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który z zaciekawieniem uczniowie oglądali z wieży mieszczącej się w ogrodach. W strefie Afrodyty poznali i podziwiali grecką boginię miłości, która symbolicznie podlewa tam sadzone przez nowożeńców drzewka, natomiast w ósmej strefie baśni i legend o Muszynie oglądali chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznali historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Pijalni Wód Mineralnych w Krynicy Zdrój. Uczniowie kosztowali lecznicze wody jak i poznali ich zastosowanie. Poznali gatunki i podziwiali nowe gatunki roślin m.in. bananowca, który zachwycił uczniów swoimi kilkumetrowymi liśćmi. Następnie uczniowie zwiedzali muzeum Nikifora, krynickiego artysty, samouka. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali film, który przedstawiał życie artysty oraz jego twórczość. Po zwiedzaniu uczniowie mieli czas na zakup pamiątek. Następnie udali się do autokaru, który wyruszył w drogę, by zawieźć uczniów do kupieckiego malowniczego miasteczka.
Trzecim punktem na mapie trasy wycieczki był Stary Sącz, a dokładniej spacer po Leśnym Molo, nim jednak wyruszyli w pieszą drogę zaczerpnęli odpoczynku w barze w Starym Sączu, gdzie czekał nich pyszny obiad. Pojedzeni i odpoczęci ruszyli w drogę. Uczniowie spacerowali po chodniku Leśnego Molo osadzonego na wysokości koron drzew. Dla tych nieco odważniejszym czekała trampolina, szklany chodnik, czy most wiszący. Na koniec uwiecznili te chwile na zdjęciu, które uchwyciło nie tylko uczniów ale i piękny widok na Stary i Nowy Sącz. Pełni wrażeń, adrenaliny i wspomnień wrócili do szkoły.