Wyjazd edukacyjny do Krakowa w ramach Projektu „Super Szkoły w Gminie Podegrodzie”
Treść
22 kwietnia 2022r. o godz. 8.00 trzydziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły z klas I-VIII wraz z nauczycielami i panią pilot udała się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd dotyczył realizacji zajęć rozwijających kompetencje kluczowe i społeczne w ramach Projektu „Super Szkoły w Gminie Podegrodzie”.
Pierwszy punkt programu dotyczył zwiedzania Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce. W stałej ekspozycji muzealnej można było zobaczyć bibliotekę, dawną jadalnię, skarbiec, pokoje profesorskie oraz Aulę Jagiellońską. Obok licznych zbiorów w skarbcu zwrócił uwagę medal Nagrody Nobla podarowany uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską; z kolei w Auli nad drzwiami znajdował się wizerunek papieża Jana Pawła II, który był studentem i profesorem UJ.
Następnie w towarzystwie pani przewodnik wyruszyliśmy ul. Floriańską na Rynek w Krakowie, by dowiedzieć się o lokacji miasta, jego historii oraz o legendach z nim związanych. Potem zwiedziliśmy Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy także hejnału z wysokiej na 54 metry Wieży Mariackiej – jedynej na świecie, z której od przeszło 600 lat przez całą dobę co godzinę trębacz gra melodię na cztery strony świata. W wyznaczonym czasie zjedliśmy obiad w Gospodzie Koko i nabyliśmy pamiątki kojarzące się z miastem.
Po posiłku udaliśmy się do Teatru Groteska – jednej z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Warsztaty „Teatr dla Was” przeprowadziła jedna z aktorek teatru. Pani Ilona Buchner ukazała teatr od kulis i opowiedziała o wykorzystywaniu wielu form teatralnej ekspresji, żywego planu, lalek, zróżnicowanych technik animacji, masek, kostiumów, a także multimediów podczas scenicznych adaptacji znanych baśni dla dzieci i innych utworów dla dorosłych.
Ostatnią atrakcją były podziemia Sukiennic ze szklanymi pochylniami i kładkami. W dwóch grupach podążyliśmy „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Naszej podróży w czasie towarzyszyły odgłosy gwaru targu lub płonących zabudowań. Zastosowane liczne techniki multimedialne, np. 600 modeli 3D na ekranach dotykowych, pozwoliły wczuć się w atmosferę Krakowa sprzed siedmiuset lat. Przyciągały wzrok rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów, ceglane mury dawnych budowli, odsłonięte fundamenty chat czy przedmioty codziennego użytku znalezione podczas badań archeologicznych (ceramika, ozdoby, narzędzia, itp.).
Bogaci w wiedzę, bo przecież „nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” i poruszeni pięknem otaczającego świata późnym wieczorem wróciliśmy do Brzeznej-Litacza.