Chwile wzruszenia w kinie Helios
Treść
18 czerwca 2025 roku uczniowie klas V-VIII obejrzeli w kinie Helios w Nowym Sączu film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak”.
Razem z głównym bohaterem – Julianem – poznaliśmy wzruszającą historię jego babci, która spędziła młodość w wiosce we Francji, okupowanej przez nazistów. Tam, ukrywana w stodole przez niepełnosprawnego kolegę, odkryła, czym jest pierwsza miłość – taka, która zostaje z w sercu na zawsze. To babcia uświadomiła wnukowi, że bycie neutralnym nie jest wystarczające. Czasem trzeba sprzeciwić się złu, znaleźć w sobie odwagę, tak jak ukrywający Żydów ksiądz, nauczycielka, która zdecydowała się pozostać z uczniami albo opiekujący się Sarą kolega - Julien. To właśnie „drobne gesty prowadzą do wielkich zmian”.
Historia, utrzymana w konwencji baśni, miejscami przenosiła nas za pomocą wyobraźni do Francji, tętniącej przedwojennym życiem, bogatej w zabytki, z niezwykłą historią i tradycjami, bo „świat rzeczywistości ma granice, a świat fantazji jest nieograniczony”. Z młodzieńczą beztroską i potrzebą gromadzenia wrażeń skontrastowane zostało środowisko szkolne, w którym pojawia się przemoc, przywołano też trudne realia wojny i związane z nią traumatyczne przeżycia.
Mimo, z jednej strony nieszczęśliwego zakończenia, z drugiej strony zaobserwowaliśmy zmianę, jaka zaszła w Julianie: z prześladowcy stał się osobą empatyczną, głęboko wrażliwą. Razem z bohaterem uświadomiliśmy sobie znaczenie człowieczeństwa i niebezpieczeństwo podążania drogą nienawiści. Bowiem istotą człowieczeństwa jest życzliwość wobec innych i opowiadanie się po stronie dobra (stąd pojawiający się w filmie okrzyk: Vive L’humanite! – Niech żyje ludzkość!).
Film pozostawił nas z myślą, że „o wielu rzeczach się zapomina, ale nie zapomina się o dobroci”. Sentymentalna, wydawałoby się, opowieść skłoniła wszystkich do refleksji. Kolejny raz okazało się, że należy sięgać po „bolesne tematy”, gdyż prawda - w odniesieniu do przeżywanej miłości, budzącej się nadziei na jaśniejsze jutro czy odpowiedzialności za życie drugiego człowieka - zawsze się obroni.