Wycieczka do Warszawy
Treść
Odkrywamy bogactwo historyczne stolicy Polski - dwudniowa wycieczka do Warszawy klasy VI, VII i VIII
(9, 10.06.2025r.)
Wycieczka do Warszawy stała się faktem. W godzinach nocnych 9 czerwca 2025r. wyjechaliśmy z Brzeznej – Litacza. Kilkugodzinna podróż minęła szybko i bez zakłóceń.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiego – w miejscu, w którym w nowatorski sposób z wykorzystaniem interaktywnych ekspozycji utrwalono historię Polaków walczących w powstaniu. Muzeum to pokazuje militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej. Wnętrze, przypominające ulice ogarniętej wojną Warszawy, z ponad trzydziestoma tysiącami autentycznych eksponatów, zdjęciami, filmami i symulacjami zaskakuje oryginalnym ujęciem tematu historycznego.
Tuż po wizycie w muzeum, pod opieką przewodnika, pojechaliśmy do Łazienek Królewskich, które stanowią zielone płuca Warszawy – to zespół ogrodowo-pałacowy pełen klasycystycznych zabytków związanych ze Stanisławem Augustem Poniatowskim i uroczych zakątków, takich jak pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie otoczony stawem, oranżeria, amfiteatr czy ogród chiński. Tutaj dużą atrakcją okazały się wiewiórki i fotogeniczny paw.
Stamtąd udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Stanęliśmy na warszawskiej Starówce znanej ze słynnych legend: o Bazyliszku oraz Warsie i Sawie – ta perła stolicy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dookoła podziwialiśmy odbudowane kolorowe kamienice i jedną z Syrenek, przy której zrobiliśmy zdjęcia. Następnie przeszliśmy na tył katedry św. Jana Chrzciciela na placyku Kanonia, gdzie znajdował się dzwon „spełniający marzenia”, potem zobaczyliśmy Barbakan i fragmenty dawnych murów obronnych i zachwycaliśmy się urokliwą panoramą Wisły i Pragi z Gnojnej Góry. Z kolei Pomnik Małego Powstańca w okolicy skrzyżowania ulic Podwale i Kilińskiego upamiętnia dzieci biorące udział w powstaniu warszawskim. Na koniec wróciliśmy na Plac Zamkowy ze słynną kolumną Zygmunta III Wazy i tym razem kapryśna pogoda zmusiła nas do schronienia się obok ruchomych schodów.
Pracowity dzień zakończyliśmy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyła się nietypowa trzygodzinna lekcja fizyki, biologii i chemii. Każdy ze zwiedzających mógł poczuć się jak badacz i odkrywca, sprawdzić możliwości własnego ciała, dotknąć i użyć zgromadzonych eksponatów, a tym samym dostarczyć sobie niezapomnianych doznań.
Około godziny 19 dotarliśmy na miejsce noclegu. Hotel Bella Vista zaskoczył wszystkich odnowionym wnętrzem, komfortowymi pokojami i wybornym posiłkiem.
W kolejnym dniu przejechaliśmy wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat (ozdobionych pomnikami Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika), podziwiając Pałac Prezydencki, piękne kościoły i kamienice, eleganckie i zielone Aleje Ujazdowskie z licznymi budynkami ambasad i ministerstw. Obejrzeliśmy Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, przy którym odbywała się zmiana warty.
W dalszej kolejności wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki znajdujący się na 30.piętrze – podróż windą trwała 19.sekund. Była tu możliwość obejrzenia panoramy miasta z wysokości 114 metrów z jednego z najwyższych budynków w Polsce traktowanego jako symbol powojennej Warszawy.
W drodze powrotnej zawitaliśmy jeszcze na stadion PGE Narodowy, który wybudowany został w miejscu historycznego Stadionu X-lecia. Wspięliśmy się na punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama całego stadionu. Kibice piłki nożnej byli tym widokiem niezwykle usatysfakcjonowani.
Dwa dni to niewiele, by poznać polską stolicę i zgłębić jej historię, zwłaszcza gdy jest ona zapisana w każdej ulicy i każdym zakamarku miasta. Warto było jednak doświadczyć niezwykłej atmosfery Warszawy – miasta niemal w całości odbudowanego po wojnie, pełnego kontrastów, historii i kultury. Pobyt tutaj to obowiązkowy punkt w życiu każdego Polaka i my mieliśmy okazję, przynajmniej częściowo, odkryć jego bogactwo historyczne i przeżyć niesamowitą przygodę.