Przejdź do treści
Slider_1
Slider_2
Silwer_4
Przejdź do stopki

POLSKA DROGA DO WOLNOŚCI

Treść

    Społeczność szkolna wraz z gronem pedagogicznym rozpoczęła świętowanie majowych uroczystości już w dniu 29.04.2025r. od odśpiewania hymnu państwowego. Po wprowadzeniu sztandaru mogliśmy obejrzeć specjalnie przygotowany na tę okazję montaż słowno-muzyczny z udziałem przede wszystkim uczniów czwartej i siódmej klasy naszej szkoły.
   Usłyszeliśmy, co znaczy słowo „wolność” obecnie. Podczas zainscenizowanej scenki, w której pojawiła się Konstytucja i zadająca jej pytania reporterka, dowiedzieliśmy się, że w tym roku świętujemy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W obecnej wersji Konstytucja obowiązuje zaledwie od 1997 roku, zatem ma dopiero 28 lat. Odgrywająca rolę Konstytucji, Martyna, wyjaśniła, że stanowi ona najważniejszy dokument w państwie, w którym zawarte są prawa i obowiązki obywateli, a także zasady, regulujące to, kto ma rządzić krajem i w jaki sposób.
    W dalszej części programu przenieśliśmy się w czasie w wiek XVIII do pewnej gospody, w której wybrzmiały obawy i oczekiwania panów szlachciców. Obawy wiązały się ze skutkami licznych przywilejów szlacheckich, wystawnym i rozrzutnym trybem życia szlachty, modą na francuszczyznę; z kolei oczekiwania dotyczyły konieczności wprowadzenia zmian w ustawie państwa, nadania praw mieszczanom, objęcie opieką prawną chłopów. Dzięki sugestywnej grze aktorów – siódmoklasistów - mogliśmy poczuć atmosferę towarzyszącą okolicznościom jednego z najważniejszych wydarzeń I Rzeczypospolitej.
     W kulminacyjnym punkcie programu pojawił się sam Stanisław August Poniatowski (w tej roli Kacper Plata), który odczytał fragment uchwalonej niegdyś konstytucji i złożył uroczyste ślubowanie, że – „dopóki mu sił stanie” - ustawy tej nie zdradzi.
   W drugiej części występu to czwartoklasiści zaprezentowali swe umiejętności recytatorskie. Przerażały wymownie wypowiedziane w strofach słowa o upadku państwa, smuciły wspomnienia o jego słabości i niemożności odrodzenia kraju; wzruszały te, w których mowa była o mocnej i rozumnej władzy oraz o wielkiej i dumnej historii naszej Ojczyzny. Z tego dziedzictwa właśnie czerpiemy dzisiaj wiarę w dobry los Polski i mamy nadzieję na Jej dynamiczny rozwój.
   Swoje przywiązanie do Ojczyzny uczniowie wyrazili również poprzez  włączenie się do śpiewu piosenek okolicznościowych, wykonanych z zaangażowaniem przez szkolny chór pod kierunkiem p. Agaty Gonciarz. Za część artystyczną były odpowiedzialne: p. Magdalena Górczyk-Figiel i p. Elżbieta Jarosz.
    Warto przypominać ważne daty z historii Polski, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które, tak jak niegdyś pozwoliły Polakom przetrwać trudne czasy niewoli, obecnie są dowodem naszego patriotyzmu, ale i ogromnym zobowiązaniem, gdyż wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

„Nauczmy się na pamięć tego kraju, litera po literze, dzień po dniu,

Co oczy po horyzont ogarniają, co zdarzyć się może tylko tu (…)”

98827