Przejdź do treści
Slider_1
Slider_2
Silwer_4
Przejdź do stopki

Związki frazeologiczne – mądrością narodu

Treść

   25 marca 2025 roku po raz kolejny gościliśmy w szkole zaprzyjaźnionych aktorów z Agencji Artystycznej PRO – ART – KRAK - Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara. W spektaklu pt. „Związki frazeologiczne. Wyrażenia. Zwroty. Frazy” panowie – z przymrużeniem oka - zaprezentowali źródła frazeologizmów, w rytmie skocznych melodii deklamowali wiersze, przypomnieli treść mitów oraz opowiadali historie z życia wzięte, w których wymieniane były znane frazeologizmy, a przede wszystkim bawili się słowem, zarażając dobrym humorem i pogodą ducha.
    Równocześnie uzmysłowili wszystkim, że związki frazeologiczne ubarwiają nasz język, pozwalają na precyzyjniejsze wyrażanie myśli i umożliwiają przekazywanie złożonych treści w przystępnej formie. Ponadto frazeologizmy to swoisty most miedzy tradycją a współczesnością, gdyż wzbogacają tekst o elementy kulturowe i historyczne.
    W drugiej części występu uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się o wyrażeniach, zwrotach i frazach, a następnie samodzielnie zmierzyli się z przyporządkowaniem frazeologizmów do odpowiedniej grupy. Chętne lub wybrane osoby rozwiązywały zagadki frazeologiczne, układały też przysłowia i porzekadła.
    Z całą pewnością na naszych oczach rozegrał się osobliwy i absorbujący spektakl językowy, w trakcie którego z każdą minutą odkrywaliśmy bogactwo i różnorodność polskiego języka. W ten sposób jednocześnie czuliśmy związek z tradycją i kulturą przodków. Zostaliśmy również zachęceni do świadomego stosowania utartych połączeń wyrazowych, a przede wszystkim do odkrywania ukrytych znaczeń tych wyrażeń, zwrotów i fraz.
    Od dzisiaj łatwiej nam będzie „w głębi ducha” „zamienić się w słuch”, czy „pójść po rozum do głowy”, kiedy nauczyciel prosi; „dopuścić do głosu” kolegę, „dotrzymywać towarzystwa” na przerwie, a także „wziąć się w garść” i „liczyć ze słowami”, gdy zajdzie potrzeba. A wszystko dzięki znajomości licznych i wielowymiarowych związków frazeologicznych, które – jak stwierdzili występujący aktorzy – należałoby nazwać „mądrością narodu”.

94765